Symboly obce
ERB OBCE HRONSKÝ BEŇADIK
V modrom štíte zlatovlasá kráľovná so zlatou korunou na hlave, odetá v striebornom, zlatom zdobenom rúchu s ľavicou zdvihnutou k striebornej, zlato zastrešenej veži s tromi zlatými dvojitými oknami.
Hoci sa najstaršia známa pečať Hronského Beňadika zachovala až na písomnostiach z polovice 16. Storočia, je zrejmé, že mestečko tento symbol používalo prinajmenšom od 15. Storočia, ak nie skôr. História obce by takéto včasné datovanie len podporovala.
V strede gotickej pečate s priemerom 25 mm je v štvoroblúkovom poli zobrazená kráľovná a vedľa nej štíhla veža s tromi nad sebou postavenými oknami. J. Novák symbol bez ďalšieho zdôvodňovania opisuje ako Pannu Máriu a kostolnú vežu. Z minulosti Hronského Beňadika však toto patrocínium doložené nemáme. Koho teda predstavuje postava kráľovnej v hronskobeňadickej pečati? Rešpektujúc ikongrafické pravidlá a zvyklosti uvažujeme predovšetkým o svätej Barbore – patrónke baníctva, pretože veža je jej prvoradým atribútom. Hoci kostol sv. Barbory z Beňadika nepoznáme, táto symbolika by tu mala svoje opodstatnenie. Je totiž známe, že miestne benediktínske opátstvo, obdarované už v 11. Storočí rozsiahlymi majetkami, bolo v stredoveku vlastne našim najstarším banským podnikateľom. Na túto skutočnosť poukazuje aj erb opátstva, ktorý tvorí v ranogotickom štíte na trojvrší vztýčený benediktínsky kríž a za ním skrížený banícky kopáč a kladivko. Hoci, ako vidieť, viaceré indície vedú skôr k úvahám, že historickým symbolom mestečka bola sv. Barbora, s určitosťou to zatiaľ tvrdiť nemožno.
VLAJKA OBCE HRONSKÝ BEŇADIK
Vlajka Hronského Beňadika pozostáva z ôsmich pozdĺžnych pruhov vo farbách modrej, bielej, modrej, bielej, žltej, modrej, žltej a modrej. Ukončená je tromi cípmi.
Symboly obce Hronský Beňadik sú vedené v Heraldickom registri SR pod signatúrou H-52/95
Aktualizované 18.2.2015